Xbox Game Pass Oyunlarına Türkçe Yama Yapma Rehberi

Güncelleme tarihi: 14 Kas 2021

Başlamadan Önce: PC için hazırlanan her yama Game Pass'te çalışmayabilir. Biz Anonymous Çeviri olarak Game Pass'te olan bütün oyunların yamasını Game Pass sürümüne uyarladık. Lütfen bizim yamalarımız dışında yamasal bir hata alıyorsanız bize yazmayın. Yama yapan diğer ekiplere yazın.

 

Bildiğiniz üzere 2020 yılında Xbox Game Pass PC platformuna gelmişti. Windows'un güvenlik sistemi nedeniyle Game Pass'ten erişilen oyunlara herhangi bir modlama ya da yama yüklemesi yapılamıyordu. Şimdi ise UWP Dumper sayesinde Game Pass'teki dosya koruma sistemini kaldırıp dilediğiniz yamayı ve modu yükleyebilirsiniz. Bu rehberimizde Anonymous Çeviri'nin Türkçe yamalarını nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız. Öncelikle Geliştirici Modunu açmalısınız

Geliştirici modu açmak için Windows Arama Çubuğundan "Gelişritici ayarları"ndan "Geliştirici Modu"nu açmalısınız.

Dosyaları çıkarmak için UWP Dumper'ı yüklemelisiniz:

Xbox Game Pass'teki 64 bit oyunlarının dosyalarını çıkarmak için 64-bit UWP Dumper'ı indirin. Xbox Game Pass'teki 32 bit oyunlarının dosyalarını çıkarmak için 32-bit UWP Dumper'ı indirin. (Hotline Miami 1 için) Gerekli olan her ayarı ve programı yüklediğimize göre işlemlere başlayabiliriz. Oyunu yüklediğiniz (WindowsApps adında bir klasör varsa oyunu oraya yüklemişinizdir) Diskin ana yoluna bir klasör oluşturun, ismini de oyunun ismini yapabilirsiniz (şart değil). Biz örnek olarak Greedfall'a işlem yapacağımız için klasörün adını Greedfall yapıyoruz.

WindowsApps klasörüne erişmek için kendimize izin vermemiz gerekiyor. Bunun için WindowsApps'e sağ tıklayıp Özellikler'e basın. Ardından Güvenlik'e bastıktan sonra Gelişmiş ayarlara girin.

Çıkan pencerede İzinler kısmından Devam'a basın.

"Sahibi:" yazan yerde "Değiştir"e basın. "Kullanıcı veya Grup Seçin" penceresinden "Gelişmiş"e tıklayın ve "Şimdi Bul"a basın ardından oturumunuzu seçin.

Kullanıcı adınızı seçtikten sonra "Tamam"a basın.

"Uygula"ya basıp çıkan pencereyi kapatın. Yamayı yükleyeceğiniz oyunu açın (Biz Greedfall'ı referans alıyoruz) ve oyunu kapatmadan alta alın ve UWPDumper'ı açın. "Enter ProcessID:"ye oyunun exe'sinin ID numarasını yazıyorsunuz. Bu ID oyundan oyuna değişir.

Enter'a basın ve dosyaların çıkarılmasını bekleyin. Bu işlemin süresi, oyunun boyutu ve diskinizin yazma hızına göre değişir. Unutmayın, bu çıkarılan dosyalar, Windows'unuzun kurulu olduğu diske yazılır bu yüzden diskinizde en az oyun kadar boş yer olmalı.

İşlem bittikten sonra komut penceresini kapatabilirsiniz. İşlem bittikten sonra yeni bir pencere açılıyor ve bu pencerede "Dump" adında bir klasör çıkıyor. Dump içindeki dosyalar, oyunun Windows'un güvenlik sistemlerinden arındırılmış halidir.

DUMP klasörünün yolunu kopyalayın.

cmd'yi yönetici olarak çalıştırın ve "cd" yazıp ve boşluk bırakıp dosya yolunu yazın. Enter'a basın. (Eğer Windows'unuz C'de değilse önce "cd" komutundan sonra /d ekleyin)

Ardından aynı cmd'ye xcopy .\* "KopyaYolu" /e /t yazın. Rehberdeki klasör ismi Greedfall'dı hatırlarsanız. Siz de kendi oluşturduğunuz klasörün yolunu yazın. Bizim dosya yolumuz "A:\Greedfall". Gerekli yazıları yazdıktan sonra bir daha Enter'a basın.

Daha sonra xcopy .\* "KopyaKlasörİsmi" /r /h /e /g yazın ve dosyaların kopyalanmasını bekleyin.

Dosyaların kopyalama işlemi (bu işlem yine oyunun boyutu ve diskinizin hızına göre değişebilir) bittikten sonra cmd'yi ve oyunu kapatabilirsiniz. Artık DUMP klasöründeki oyunu silebilirsiniz. Dump'ın yolu: C:\Users\(Kullanıcı Adı)\AppData\Local\Packages\(Oyunun adı ya da dağıtımcısının adı)\TempState\DUMP Oyun kopyalandıktan sonra Xbox Uygulamasından oyunu silin ve Xbox'ı kapatın.

PowerShell'i yönetici olarak çalıştırın.

cd yazıp oyunun kurulu olduğu klasörü tırnak içinde yazın (cd "A:\Greedfall" gibi) ve Enter'a basın. Alternatif olarak, oyunun kurulu olduğu klasöre (Bizde A:\Greedfall) girip pencerenin boş bir kısmına Shift'e basılı tutarken sağ tıka basıp "PowerShell Penceresini Buradan Açın"a basın. Bu yöntemle PowerShell, direkt oyunun yoluyla açılacaktır.

Ardından Add-AppxPackage -Register AppxManifest.xml yazıp Enter tuşuna basın.

Kısa bir yükleme yapılacaktır. Yükleme işlemi yapıldıktan sonra PowerShell'i kapatın. Bu komut, oyunu Xbox kütüphanesine ekler. XBox uygulamasını açtığınızda Greedfall'ın (ya da siz hangi oyunu yüklediyseniz) yüklü olduğunu görebilirsiniz. Artık oyunun dosyaları herhangi bir güvenlik olmadan bilgisayarınızda yüklenmiş oldu. Rehberin en başında oyunun korumasız halini kopyalamak için açtığınız klasöre (Rehberde "A:\Greedfall" kısmında) yama ya da diğer modları yükleyebilirsiniz.

Oyunumuz Türkçeleşti :)

Kurulumda ya da diğer işlemlerde herhangi bir hata alırsanız bu konunun altına yorum yapabilir ya da bize Facebook-Discord üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bu rehberdeki işlemler herhangi bir crackleme işlemi değildir. Sadece oyunun Windows'un güvenlik hizmetlerini de-aktif edip yama ve mod yüklenmesine olanak tanır. Game Pass'iniz bittiğinde oyun ve yamaya olan erişimiz kesilir. Not 2: Anonymous Üyelik ve Client ile ilgili bilgi almak istiyorsanız sizin için daha önceden hazırladığımız Anonymoys Üyelik ve Client Kullanım Rehberi'ne göz atabilirsiniz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=Yz_tx-TgxVU&ab_channel=Karanl%C4%B1kAdamTV

3 yorum